Novinky

Richard Műller

04.02.2014

Richard Műller sa narodil 6. septembra 1961. Začínal ako hudobný novinár. Začiatkom 80-ych rokov popri štúdiách scenáristiky na Vysokej škole muzických umení v Bratislave začal písať pre denníky, mesačník Populár a neskôr pre Gramorevue. Svoju prvú nahrávku "Rádio" naspieval ešte so skupinou Burčiak Pavla Daněka. Skladba zaznamenala veľký úspech, čo Richarda povzbudilo natoľko, že s Martinom Karvašom založil vlastnú skupinu Banket. Debutovým albumom Banketu bol album Biolektrovízia (1986), ktorý vyšiel počas Richardovej ročnej vojenskej prezenčnej služby. Album bol plný hitov, vrátane nesmrteľnej piesne skladateľa Vaša Patejdla - Po schodoch. Počas vojenskej služby sa Richard stretol s Andrejom Šebanom. Šebanov rukopis sa naplno prejavil predovšetkým na druhom albume "Druhá doba?!" (1988). Po ňom nasledoval tretí album "Vpred?"(1990). Po roku 1990 začal svoju sólovú dráhu. Richardovým novým spolupracovníkom sa stal Henrich Leško, s ktorým nahral svoje prvé dva sólové albumy "Neuč vtáka lietať" (1992) a "33" (1994). Na "33-ke" už spolupracoval i s Jarom Filipom, ktorý sa stal jeho dvorným skladateľom na niekoľko rokov. Výsledkom boli tri albumy "L.S.D."(1996), "Nočná optika"(1998) a "Koniec sveta"(1999), vďaka ktorým sa Richard Müller dostal do absolútnej slovenskej a českej hudobnej špičky. V roku 1999 mu vyšiel prvý koncertný album Müllenium Live (vôbec prvý album v SR a ČR zmixovaný v priestorovom systéme Dolby Surround).
V roku 2000 vychádza tzv. český album s textami Michala Horáčka - "Richard Müller a hosté" a o rok neskôr mnohými slovenskými výročnými cenami ovenčený album "01", na ktorom bol hlavným hudobným partnerom a producentom Ivan Tásler zo skupiny I.M.T. Smile. Na jeho vydanie nadviazalo úspešné turné po športových halách v SR a ČR ako aj vydanie kompilácie "Retro" (2002). V roku 2003 sa Richard počas svojho pobytu v New Yorku spoznal s americkými hudobníkmi, s ktorými nahral svoj prvý autorský album "Monogamný vzťah" (2004). Spolu s Henrichom Leškom nahral v New Yorku aj Richardov album "44. V decembri 2005 na Slovensko priviedol hviezdnu zostavu amerických muzikantov Omar Hakim - bicie, Hiram Bullock - gitara, Will Lee - basgitara, Clifford Carter - klávesy a Mike Caffrey - gitara, s ktorými absolvoval megaúspešné turné na Slovensku a v Čechách. Na jeseň roku 2006 vydal koncertné DVD a dokument z turné s americkými muzikantmi. V roku 2008 vydal CD „Muller spieva Lasicu, Lasica spieva Mullera, Muller a Lasica spievajú Filipa“. V roku 2009 Richard absolvoval úžasne úspešné československé turné BEST OF a v máji roku 2010 vydal dlhoočakávaný album „Už“, ktorý sa v priebehu 5. týždňov stal platinový.
Rok 2011 by sa dal kľudne označiť opäť ako rok Richarda Mullera. Absolvoval úspešné Potichu Tour II., počas ktorého 6-krát po sebe vypredal bratislavskú Novú scénu, vydal exkluzívny box „Všetko“, v ktorom na 25-tich CD dôkladne zrekapituloval svoju hudobnú kariéru, obdržal diamantovú platňu za viac než milión predaných nosičov a po desiatich rokoch obnovil spoluprácu s Ivanom Táslerom, ktorý ako producent i autor hudby, stojí za jeho dvanástym radovým albumom EŠTE.
V roku 2013 vznikol unikátny projekt, ktorý nemá na našej hudobnej scéne obdobu. Tak možno nazvať projekt HLASY legendárneho speváka Richarda Müllera a skupiny Fragile. Nové cédečko HLASY pokrstila známa svetová topmodelka Eva Herzigová. Album HLASY obsahuje 13 skladieb vo famóznych úpravách „a cappella“ bez použitia jediného nástroja a s Richardom ho naspievali speváci Braňo Kostka, Soňa Norisová, Jana Golisová, Helena Krajčiová, Svetlana Rymarenko, Slavo Košecký, Vilo Csontos a Kamil Mikulčík. Niekoľkonásobný Zlatý Slávik a skupina Fragile nahrávali album 9 mesiacov, každý hlas jednotlivo. Niektoré skladby obsahujú až 110 rôznych hlasov, ktoré spolu tvoria úžasný celok. Tvorcami aranžmánov sú Braňo Kostka, Jana Golisová a Kamil Mikulčík. Fanúšikovia si na albume môžu vychutnať hity ako sú „Po schodoch“, „Tlaková níž“, „Milovanie v daždi“, „Nočná optika“ či „Cigaretka na dva ťahy“. Naživo HLASY predstavili na veľkolepom megaturné po Českej a Slovenskej republike. Turné zožalo obrovský úspech, a preto sa Richard Muller spolu so skupinou Fragile rozhodli pre pokračovanie projektu.

V septembri 2014 pokrstil Richard Müller album HLASY 2, ktorý nahral spoločne s formáciou Fragile. Novinku uviedol do života prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. HLASY 2 sú pokračovaním projektu HLASY 1, ktorý mal po celom Česko-Slovensku tie najlepšie ohlasy a recenzie. Nový album obsahuje tri nosiče - live verziu z turné HLASY 1, dvojhodinové live DVD a nové štúdiové CD. Fanúšikovia sa môžu tešiť na nové verzie hitov „Rieka“, „Baroko“, „Nahý II“ či „Hluk“. Koncom septembra 2014 odštartovalo aj megaturné HLASY 2. Richard si spoločne so skupinou Fragile naplánovali 39 koncertov v Českej a Slovenskej republike. Ďalšie informácie nájdete na www.muller.sk